Zubní protéza - péče

Jak se starat o zubní protézu

Mimo změny životních zvyků je třeba si také zvyknout, že o zubní protézu je nutno pečovat.
Zubní protézy jsou vyrobeny z materiálů, které mohou vyschnout a hrozí jim následná defomrace.
Po vyjmutí z úst je tedy potřeba vložit zubní protézu do čisté vody nebo čistícího roztoku. Zubní protézy vyžadují podobnou péči jako vlastní zuby - po každém jídle je třeba vypláchnout ústa vodou. Minimálně jednou denně je pak potřeba omýt zubní protézu proudem vody a měkkým kartáčkem ji očistit od zbytků jídla a dalších nečistot jako je například zubní plak. Zubní náhradu chraňte před sálavým teplem a domácími mazlíčky.
V žádném případě zubní protézu sami neupravujte a nespravujte, vždy se obraťte na svého zubního lékaře nebo zubní laboratoř.
Pro lepší přilnavost náhrady k patru a dásním je možno použít fixační prostředky, které zlepší funkčnost zubní protézy při mluvení a kousání.

Péče o zubní protézy

Čištění zubní protézy

Čištění zubní protézy

Při čištění zubní protézy dávejte pozor na to, abyste ji žádným způsobem nepoškodili.
Použitím tvrdého kartáčku hrozí její poškrábání.
Na poškrábané či jinak poškozené zubní protéze se pak usazuje mikrobiální povlak, který může být příčinou různých zánětů a chorob.
Pro lepší prokrvení sliznice a dásní pak zubní lékaři doporučují čistit jazyk, patro a dásně měkkým zubním kartáčkem. Při tomto čištění dochází nejen k lepšímu prokrvení sliznice, ale také k odstranění zubního plaku.
Pro mechanické očištění zubní protézy je možné použít měkký zubní kartáček.
Pro důkladnější dezinfekci je doporučeno použít speciální ve vodě rozpustné čistící tablety.