Zubní protézy

Co jsou zubní protézy

Zubní protézy se používají při rozsáhlých defektech chrupu a také v případech, kdy nelze zhotovit fixní můstky či zubní implantáty.
Zubní protézy tak řeší problémy lidí s neúplným chrupem - rozmělňování potravy, vzhled, mluva a různé společenské aktivity.
 

Druhy zubních protéz

Výroba a druhy zubních protéz

Pro výrobu zubních protéz je jako hlavní materiál zvolena speciální pryskyřice.
Zubní protézy umožňují nahradit několik zubů nebo také kompletní chrup.

Zubní protézy se dělí na:

  • částečně snímatelné zubní protézy
  • celkové snímatelné zubní protézy
  • hybridní zubní protézy

 

Zubní protézy - pojištění

Informujte se u svého zubního lékaře o nároku nové zubní protézy každé 3 roky.
Tyto zubní protézy jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
 

Zubní protézy - co jsou zubní protézy

Částečné snímatelné zubní protézy

Částečné snímatelné zubní protézy jsou k čelisti přichyceny kotevními prvky - sponami nebo nesponovými kotevními prvky. Spony jsou levnějším a jednodušším druhem kotevních prvkům a jsou na zubech částečně viditelné.
Částečné, vysoce estetické snímatelné zubní protézy VERTEX ThermoSens a DEFLEX, nová alternativa v estetice dentálních náhrad.
Zhotovení částečných náhrad jednou ze vstřikovacích technologií z polyamidu umožňuje lékařům nabídnout pacientovi nové estetické řešení snímacích zubních náhrad. Je to levnější alternativa pro ty, co si nemohou dovolit implantáty nebo zásuvné spoje. U náhrad z těchto materiálů chybí nevzhledné kovové kotevní prvky, náhrady jsou tenké, omezeně pružné, v běžných podmínkách velmi odolné vůči poškození pádem či nárazem. Jsou velmi lehké, umožňují tak pacientovi udržet správnou fonetiku a díky jejích průsvitnosti jsou v ústech téměř neviditelné, což má příznivý dopad na psychiku pacienta. Neobsahují volný monomer a jsou vhodné i pro alergiky.
Nejlepších estetických výsledků se dosahuje ve spojení s třívrstvými zuby MAJOR SUPER LUX

Snímatelné zubní protézy se sponami jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Celkové snímatelné zubní protézy

Celkové snímatelné zubní protézy se zhotovují při ošetření bezzubých čelistí. Pro zhotovení celkové snímatelné zubní protézy je třeba 4 - 5 návštěv u vašeho zubního lékaře.
V rámci zdravotního pojištění lze zhotovit protézu z dvouvrstvých nebo třívrstvých pryskyřičných zubů. Nejpoužívanější pryskyřičné zuby u českých a slovenských pacientů jsou třívrstvé zuby MAJOR SUPER LUX.
Mají nadstandardní kvalitu a jejich tvar, velikost a barvu lze přizpůsobit původnímu odstínu chrupu, nebo podle specifických přání pacienta. V ústech působí velmi přirozeně. Vysoký estetický vzhled je docílen (na rozdíl od dvouvrstvých zubů) překrytím tří barevných vrstev a transparentností hran. Jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Nad rámec pojištění mohou tyto zubní protézy obsahovat zuby keramické nebo kompozitní zuby, které jsou odolnější, ale také dražší.
Dásně a patro jsou vyrobeny z pryskyřice.

Hybridní zubní protézy

Hybridní zubní protézy vypadají téměř jako celkové zubní protézy.
V ústech však drží na zbylých zubech, které jsou proteticky upraveny a ukryty pod zubní protézou.
Hybridní zubní protézy jsou ukotveny pomocí zásuvných spojů, které jsou připevněny na zubech i zubní protéze. Hybridní zubní protézy lze použít také u bezzubých čelistí - zuby jsou zde nahrazeny několika zubními implantáty, které suplují funkci zásuvných spojů.