Zubní protézy - časté dotazy

Potřebuji protézu. Jakou barvu a tvar zubů zvolit?

Záleží jen na Vás, na Vašem přání.
Nejlépe však takový odstín a tvar, aby nikdo nepoznal, že máte zubní protézu. Důvěřujte svému lékaři a zubním technikům, kteří mají dlouholeté zkušenosti.

Z jakých zubů si mohu vybrat?

Základní rozlišení je jednoduché – zuby hrazené pojišťovnou, nebo doplatkové.
Hrazené pojišťovnou:
Dvojvrstvé – běžné konfekční pryskyřičné zuby
Trojvrstvé - Mají nadstandardní kvalitu a jejich tvar, velikost a odstín lze přizpůsobit původnímu odstínu chrupu, nebo podle specifických přání pacienta. V ústech působí velmi přirozeně. Vysoký estetický vzhled je docílen (na rozdíl od dvouvrstvých zubů) překrytím tří barevných vrstev a transparentností hran.
Nejoblíbenější pryskyřičné zuby u českých a slovenských pacientů jsou třívrstvé zuby MAJOR SUPER LUX.
Doplatkové:
Za doplatek můžete pořídit zuby keramické, kompozitní, nebo zuby pryskyřičné se sklovinou z kompozitního materiálu.

Jak si nejrychleji zvyknout na novou zubní protézu?

V prvních dnech se ve většině případů doporučuje nosit umělý chrup „ve dne v noci“ – tedy podle možností co nejčastěji a z úst jej vyjímat jen při čistění.
Později je vhodné náhradu na noc vyndávat z úst, aby se sliznice mohla zregenerovat.

Jaké stravě dávat přednost?

Zpočátku používání zubní protézy dávejte přednost měkké, nadrobno rozkrájené potravě.
Při kousání dbejte na rovnoměrné zatížení obou stran náhrady, aby nedošlo k jejímu vychýlení, což může způsobit poranění dásně, popřípadě poškození zubní náhrady.

Jak potlačit zvýšené slinění a dávivý pocit?

Počáteční problémy s dávivým reflexem můžete potlačit cucáním tvrdých bonbonů, čímž lze také zmírnit nepříjemný pocit z nadměrné tvorby slin.

Jak se nejrychleji naučit správně mluvit a vyslovovat?

Předtím, než začnete mluvit nebo jíst, polkněte naprázdno, aby se váš umělý chrup dostal do optimální polohy. Mluvení s novou zubní protézou nacvičujte nejlépe před zrcadlem. Správnou výslovnost si rychle osvojíte čtením nahlas.

Na jaká jídla si dávat pozor?

Horké pokrmy a tekutiny - umělé pryskyřičné patro snižuje citlivost ústní dutiny a snadno tak dojde k popálení měkkých tkání v ústech a jícnu.
Ryby – umělé patro je tvrdé, kosti ryb jsou jemné a vy je poprvé ucítíte až v krku.
Rohlík – obyčejný rohlík - houževnatá hmota však vyžaduje ke zpracování značného tlaku a často právě na rohlíku dochází k rozlomení oslabených zubů, nebo ke zlomení protézy.

Jak opravit rozbitou nebo tlačící protézu?

Nesnažte se svůj umělý chrup sami opravovat ani vylepšovat! Veškeré problémy spojené s užíváním zubní náhrady konzultujte se svým zubním lékařem nebo zubním technikem.
I v případě, že žádné problémy nemáte, nechte si svůj umělý chrup jednou ročně lékařem zkontrolovat.

Jak přilepit padající protézu?

Stabilitu a uživatelské vlastnosti celkové snímatelné náhrady můžete značně zlepšit pomocí speciálního fixačního krému, který je běžně k dostání v lékárnách.
Fixační krém se nanáší na očištěnou a suchou zubní náhradu, respektive na tu její plochu, která je v kontaktu s dásněmi a patrem. Vyplňuje prostor a zahlazuje případné spáry mezi sliznicí a umělým chrupem.